Skracanie łusek
Po co skracać łuski i jakie narzędzia, zestawy do skracania łusek wybrać?
Nie jest tajemnicą, że w czasie strzału ciśnienie powstające w komorze na skutek spalania prochu, powoduje rozszerzanie się łuski. Komora nabojowa z reguły jest większa niż fabryczny rozmiar naboju. W Europie takim stanradem jest norma CIP, która definiuje wymiar naboju, łuski, włącznie z określeniem długości. W czasie strzału łuska "pęcznieje", a podczas procesu formatowania, podczas jej ściskania i przywracania do rozmiarów normatywnych, zaczyna się wydłużać. W zalezności od rodzaju formowania (całość łuski lub tylko szyjka) wydłużanie następuje szybciej lub wolniej. Tak czy inaczej oznacza to, że prędzej czy później łuskę trzeba skrócić, gdyż zbyt długa uniemożliwi zamknięcie, zaryglowanie zamka broni.
Wybór narzędzi do skracania. Pojedyncze urządzenia, zestawy i automaty do skracania.
Idealnym rozwiązaniem jest kontrolowanie długości przycięcia. Są proste noże tnące, zakładane na wiertarkę, wkrętarkę, np. od Lee Precision czy firmy Lyman, które w połaczeniu z piolotami (przymiarami), pozwalają na szybkie skracanie, ale tylko na taką długość, jak długi jest pilot. Wchodzi on bowiem do środka łuski, opiera się o dno i dystansuje nóż tnący, na odpowiedniej odległości. Jest to rozwiązanie łatwne i szybkie w operowaniu, polecane początkującym strzelcom, elaborantom, gdyż minimalizuje ryzyko błędu. Minusem tkich rozwiązan jest brak mozliwości regulacji długości przycięcia oraz kąt przycięcia, który rzadko kiedy będzie kątem prostym.
Matryca do skracania łusek.
Kąt przycięcia czoła łuski może poprawić użycie matryc, gdzie łuska jest lepiej stabilizowana, i ustawiana współosiowo względem noża do skracania. W ofercie sklepu Parabellum znajdziesz szeroki wybó matryc do skracania firmy Lee Precision, które kupuje się dedykowane do konkretnego typu łuski (kalibru amunicji).
Trymer do skracania łusek.
Trymmer to narzędzie do skracania łusek, dające swobodę w wyborze długości, uniwersalne do wielu typów i kalibrów elaborowanej amunicji. Oczywiście różnią sie one od siebie rozwiązaniami. Zasada działania polega na tym, że łuska trzymana przez uchwyt łuski, znajduje się centrycznie względem noża tnącego. Wybrane rozwiązanie podparcia łuski wpływa na jej osiowość względem noża tnącego i wpływa na dokładność prostego konta przycięcia. Wśród elaborantów, stawiających na precyzję, największym uznaniem cieszą sie trymery marki LE Wilson, gdzie tuleja trzymająca łuskę leży w jednej płaszczyźnie z tuleją w której pracuje nóz tnący. Na tle konkurencji wyróznia się również maszynka do skracania marki Forster, ale też spokojnie można zaufać jakości i renomie narzędzi sygnowanych marką Redding Reloading czy Lyman.
Dodatki takie jak śróba mikrometryczna, adapter do napędu elektrycznego to rozwiązania ułatwiajace pracę i wygode korzystania.