Poradnik Elaboranta

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: „Jaką amunicję chcę wytwarzać i w jakich ilościach?”. Przy małych ilościach i nacisku na dużą precyzję wybór powinien iść w kierunku PRASY JEDNOSTANOWISKOWEJ lub solidnej PRASY WIELOSTANOWISKOWEJ.

 

Wybierz PRASĘ PROGRESYWNĄ (ZAUTOMATYZOWANĄ), gdy strzelasz dużo i chcesz robić amunicję jak najtaniej, a także z zachowaniem oszczędności czasu niezbędnego do jej wytworzenia.

 

Zanim przejdziesz do kompletowania sprzętu i wyboru konkretnych modeli, przedstawiamy krótki opis oferowanych przez nas marek wytwórców narzędzi, który pozwoli Ci się wstępnie zorientować.

 

Lee Precision – producent amerykański, przeważnie oferujący najtańsze produkty. Są to jednak towary renomowane, wytwarzane w USA. Firma innowacyjna. Co roku wypuszcza, nowe ciekawe rozwiązania, często chronione patentem.

 

Lyman – najstarszy producent amerykański narzędzi do elaboracji. Firma z bogatą tradycją i ogromnym potencjałem finansowym. Sprzęt z wysokiej półki, konkurencyjny do produktów RCBS i Hornady.

 

Redding, Forster, L.E. Wilson, K&M Shooting – narzędzia wysokiej jakości, często specjalistyczne, dedykowane dla osób szukających ultra precyzji.

 

Poniżej znajdziesz poszczególne elementy które muszą i mogą się znaleźć jako wyposażenie Twojego podręcznego warsztatu elaboranta. To którego producenta wybierzesz zależy tylko od Ciebie.

 

PAMIĘTAJ! NIE MUSISZ OGRANICZAĆ SIĘ DO JEDNEJ MARKI. W 90% NARZĘDZIA SĄ ZE SOBĄ KOMPATYBILNE.

Oznacza to, że np. do prasy firmy Redding możesz zastosować matryce firmy Lee i odwrotnie.

 

ZESTAW Z PRASĄ POJEDYNCZĄ LUB WIELOSTANOWISKOWĄ

 

1. Prasa pojedyncza lub wielostanowiskowa (pozycja obowiązkowa)

2. Zestaw matryc (co najmniej dwóch: matrycy osadzającej i matrycy formatującej – pozycja obowiązkowa)

3. Uchwyt łuski (shellholder, jeżeli nie ma go w zestawie matryc – pozycja obowiązkowa)

4. Automat do odmierzania prochu lub waga + dozownik objętościowy prochu (pozycja obowiązkowa)

5. Przyrząd do skracania długości łuski (pozycja dowolna)

6. Osadzanie spłonek na prasie lub ręcznie (pozycja obowiązkowa, często zawarta w wyposażeniu prasy)

7. Myjka ultradźwiękowa do czyszczenia łusek lub urządzenie rotacyjne, wibracyjne, do czyszczenia na morko lub sucho (pozycja dowolna – można czyścić ręcznie)

8. Przyrząd do czyszczenia gniazda spłonki (pozycja dowolna)

9. Przyrząd do unifikacji gniazda spłonki (pozycja dowolna)

10. Przyrząd do kanału ogniowego (pozycja dowolna)

11. Przyrząd do pomiaru grubości ścianki szyjki łuski (pozycja dowolna)

12. Narzędzie do wygładzania ścianki szyjki łuski w środku i na zewnątrz, po jej skróceniu (pozycja obowiązkowa, jeżeli skracamy łuski)

13. Lubrykant łusek (pozycja obowiązkowa dla matryc stalowych, w celu uniknięcia zakleszczenia łuski w matrycy w trakcie formatowania)

14. Tacka na łuski (pozycja dowolna, chociaż bardzo przydatna)

15. Pudełka na gotową amunicję (pozycja dowolna)

16. Lejek do prochu (pozycja dowolna, jeżeli posiadamy urządzenie pozwalające odmierzać proch bezpośrednio do łuski)

17. Przyrząd do unifikacji, toczenia szyjek łuski (pozycja dowolna, ale maksymalizuje precyzję i powtarzalność wykonanej amunicji)

18. Przyrząd do pomiaru osiowości szyjki łuski i osiowości wytworzonego naboju (pozycja dowolna)

19. Narzędzia do pomiaru Headspace (pozycja dowolna)

20. Narzędzie do pomiaru długości całkowitej naboju (pozycja dowolna)

 

ZESTAW Z PRASĄ PROGRESYWNĄ (ZAUTOMATYZOWANĄ)

 

1. Prasa progresywna (pozycja obowiązkowa)

2. Zestaw matryc (co najmniej trzech: matrycy osadzającej, formatującej i odmierzającej proch – pozycja obowiązkowa, jeżeli nie została uwzględniona razem z prasą)

3. Uchwyt łuski (shellplate, jeżeli nie ma go w zestawie z prasą – pozycja obowiązkowa)

4. Dozownik do odmierzania prochu montowany na prasę (pozycja obowiązkowa)

5. Waga (pozycja obowiązkowa, przydatna do ustawianiadozownika, kontroli naważek prochu, a także przeważania pocisków)

6. Przyrząd do skracania długości łuski (pozycja dowolna)

7. Osadzanie spłonek na prasie (pozycja obowiązkowa, przeważnie zawarta w wyposażeniu prasy)

8. Myjka ultradźwiękowa do czyszczenia łusek lub urządzenie rotacyjne, wibracyjne, do czyszczenia na morko lub sucho (pozycja obowiązkowa przy dużych ilościach łusek)

9. Narzędzie do wygładzania ścianki szyjki łuski w środku i na zewnątrz, po jej skróceniu (pozycja obowiązkowa, jeżeli skracamy łuski)

10. Lubrykant łusek (pozycja obowiązkowa dla matryc stalowych, w celu uniknięcia zakleszczenia łuski w matrycy w trakcie formatowania)

11. Pudełka na gotową amunicję (pozycja dowolna)

12. Narzędzia do pomiaru Headspace (pozycja dowolna)

13. Narzędzie do pomiaru długości całkowitej naboju (pozycja dowolna)

 

 

Nasza firma od 2010 roku dystrybuuje proch bezdymny do broni krótkiej, karabinów i strzelb gładkolufowych. Jako oficjalny dystrybutor Reload Swiss, Lovex, Vectan, Sierra, Fiocchi posiadamy pełną gamę produktów tych marek. Zobacz poniżej jakie marki wytwórców prochu, spłonek i pocisków u nas znajdziesz i dlaczego warto je kupić.

 

Reload Swiss – szwajcarski proch wytwarzany z użyciem zaawansowanych technologii produkcyjnych. Produkty tej marki gwarantują ponadprzeciętne parametry, czystości spalania, niskiej toksyczności, wysokiej prędkości wystrzelonego pocisku i powtarzalności, niezależnie od pogody. Produkty dostępne na rynku cywilnym od kilku lat, a już robiące furorę wśród strzelców.

 

Lovex – czeski produkt czerpiący od lat z najlepszych rozwiązań technologicznych amerykańskiej firmy Accurate Powders. Proch Lovex to dobry produkt za przystępną cenę. Lovex D032 to bez wątpienia najbardziej popularny proch w amunicji 9x19. Kuliste ziarna serii DO pozwalają na łatwe i komfortowe odmierzanie w dozownikach objętościowych.

 

Vectan – proch francuski, częściowo produkowany w Belgii. Wysokiej jakości proch dedykowany do myślistwa (seria Tubal), popularny w broni krótkiej (seria BA), a także świetnie sprawdzający się w amunicji „do dynamiki” (seria SP).

 

IMR – innowacyjny proch z USA, specjalnie zaprojektowany pod wymogi rynku europejskiego. Firma Hodgdon, właściciel marki IMR, to od lat znany wytwórca perfekcyjnych prochów karabinowych (takich jak Varget, H4350), których z powodzeniem używają strzelcy karabinowi na całym świecie, zwłaszcza w strzelaniu na dalekie dystanse.

 

Vihtavuori – znany i ceniony na całym świecie renomowany producent prochu. Kupione m.in. od Szwajcarów i udoskonalone w ostatnich latach przez fińskiego producenta technologie pozwalają na konkurowanie z prochami IMR czy Reload Swiss.

 

Doboru prochu najlepiej dokonać na podstawie dostarczanych przez producenta tabel elaboracyjnych. W przypadku braku danych, naszym klientom pomagamy w doborze i ustaleniu zakresu naważek prochu przy elaboracji amunicji, z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego.

 

Fiocchi – renomowany, włoski producent amunicji, który sprzedaje również komponenty. Spłonki cechują się dobrą jakością, a linia LeadLess mniejszą szkodliwością dla zdrowia, zwłaszcza przy strzelaniu na obiektach krytych. W ofercie Rifle Sniper – odmiana dla wymagających strzelców karabinowych.

 

CCI/Federal – amerykańskie spłonki cenionego producenta. Wysoka jakość, powtarzalność i niezawodność. Specjalne linie BR i Gold Medal to gwarancja odpowiedniej selekcji, dającej odpowiednie rezultaty na tarczy.

 

Sierra Bullets – to przede wszystkim cenione pociski tarczowe. W ofercie zarówno stare, sprawdzone modele HPBT, ale także nowe konstrukcje z polimerowymi czubkami TMK lub nowym kształcie Very Low Drag. Producent postawił również na innowacje dla myśliwych wprowadzając bardzo dobre pociski z czubkiem polimerowym GameChanger.

 

LOS, RG Bullets – tanie pociski pełnopłaszczowe lub miedziowane. Idealne do produkcji amunicji do strzelania dynamicznego i rekreacyjnego.

Czy znalazłeś to, czego szukałeś?
Copyright © 2018 Parabellum