0

 

Hałas może być definiowany jako dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu w danym miejscu i czasie, odbierane jako: „bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Hałas oddziałuje na ludzi zarówno w sferze fizjologicznej, jak i psychologicznej, zakłócając podstawowe czynności, takie jak sen, odpoczynek, nauka i porozumiewanie się.

Ucho ludzkie odbiera dźwięki w bardzo szerokim zakresie natężeń: od 0 do 120 decybeli, powyżej jednak progu 120 decybeli większość osób odczuwa ból, może też nastąpić uszkodzenie słuchu. Równocześnie dźwięki o niższym natężeniu, szczególnie przy dłuższej ekspozycji, mogą być równie szkodliwe dla słuchu. Wrażliwość na hałas jest, co prawda zawsze subiektywna i zależy od indywidualnego zmysłu słuchu, ale zasadniczo mówi się, że wzrost o 10 dB odpowiada mniej więcej podwojeniu odczuwanego natężenia dźwięku. Dlatego 60 dB można odbierać jako hałas dwa razy głośniejszy niż 50 dB. Oczywiście odległość od źródła dźwięku do narządu słuchu również wpływa na to, jak głośno odbieramy dźwięki, co za tym idzie, jak bardzo przeszkadza nam ten hałas.
Każdego dnia nasz słuch narażony jest na hałas w miejscu pracy, na ulicy, przy wykonywaniu codziennych czynności. Dźwięk o dużym natężeniu towarzyszy nam również uprawiając strzelectwo.

Strzelectwo a ochrona słuchu

Z badań przeprowadzonych przez osoby z Kliniki Otolaryngologicznej Instytutu Chirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, na temat: „Ocena i analiza środowiska akustycznego u żołnierzy narażonych na hałas impulsowy”, wynika że;
„Broń jest źródłem hałasu impulsowego, który charakteryzuje się gwałtownym wzrostem ciśnienia akustycznego w czasie poniżej 10 ms. Wartości poziomu ciśnienia akustycznego przewyższają 130 dB i zależą od rodzaju broni i np. dla pistoletu wynoszą około 160 dB.
Czas trwania pojedynczych impulsów hałasu jest zwykle stosunkowo krótki, rzędu 0,5–10 ms. Od czasu trwania impulsu zależy widmo hałasu. Przy krótszych czasach dominują wysokie i średnie częstotliwości, a przy długich – niskie.

Hałas impulsowy jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ trwałe uszkodzenie słuchu może wystąpić nawet bezpośrednio po pojedynczej ekspozycji w związku z gwałtownym, w bardzo krótkim okresie, wzrostem poziomu ciśnienia akustycznego. Specyfiką hałasu impulsowego jest również to, że wysokie poziomy dźwięku są na pograniczu odwracalnego i nieodwracalnego działania uszkadzającego na komórki słuchowe narządu Cortiego. Wiadomym jest, że w pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają komórki słuchowe zewnętrzne. Badania doświadczalne, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt wykazały, że po krótkiej ekspozycji na hałas emisje otoakustyczne ulegają osłabieniu. Ponieważ strzelanie z broni palnej jest źródłem hałasu impulsowego, który potencjalnie może uszkadzać narząd słuchu.
Hałas, w tym impulsowy, jest jedną z głównych przyczyn odbiorczych uszkodzeń słuchu. Wysokie wartości hałasu, zarówno ciągłego, czy impulsowego, prowadzą początkowo do przejściowego, odwracalnego uszkodzenia słuchu w postaci tzw. czasowego przesunięcia progu (TTS) lub ubytku słuchu dla 4–6 kHz. Może również powodować nieodwracalne – trwałe przesunięcie progu słuchu, tzw. PTS ( z ang. permanent threshold shift ). Rodzaj i głębokość uszkodzenia słuchu zależy między innymi od charakterystyki uszkadzającego hałasu, czasu oddziaływania, pogody, odległości od źródła hałasu, przerw między ekspozycjami, otaczającego środowiska, indywidualnej wrażliwości, a także od stosowania środków ochronnych.”

Jak już ustaliliśmy, jest wiele czynników wpływających na odbiór poziomu hałasu. Nie każdy rodzaj broni daje taki sam efekt głośności, jak również miejsce, w którym odbywa się strzelanie różnicuje uczucie dyskomfortu z tym związane. Inaczej będą wychwytywane dźwięki na strzelnicy odkrytej, czy przestrzeni otwartej (w lesie), a inaczej na strzelnicy krytej. Na tej drugiej, gdzie dźwięk kumuluje się w jednym miejscu, jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe działanie hałasu, a w rezultacie nawet na utratę słuchu. Dlatego ważna jest dobra ochrona tego narządu, w szczególności gdy często trenujesz, lub się szkolisz. Odwiedzając sporadycznie strzelnice, nie musisz inwestować w drogie ochronniki, lecz mimo to chroń uszy bezwzględnie.
Ochronniki słuchu są najprostszym i najszybszym sposobem ochrony narządu słuchu przed skutkami oddziaływania hałasu.  Dwie tradycyjne formy ochrony słuchu to nauszniki i zatyczki. Nauszniki zakrywają całe ucho, a zatyczki wsuwają się do kanału słuchowego. Najważniejszy jest tutaj krój. Nieprawidłowo dopasowane, bez względu na stopień redukcji hałasu, czy dodatkowe funkcje eliminujące głośne dźwięki, nie będą działać. Już jeden strzał może spowodować nieodwracalną utratę słuchu. Jeśli masz już ubytek słuchu, ciągłe narażanie na głośne dźwięki może spowodować dalsze uszkodzenia. Nauszniki mogą być pasywne oraz aktywne. Te drugie, co raz częściej są wybierane przez strzelców oraz instruktorów. Dają więcej możliwości, nie tłumią dźwięków zewnętrznych przez cały czas, tylko wyciszają go do poziomu bezpiecznego. Dzięki temu nasz aparat słuchowy jest chroniony, a my możemy aktywnie uczestniczyć w rozmowach lub wyraźnie słyszeć komendy i polecenia instruktora.

Ochronniki słuchu ISOtunes Sport mają wiele innowacyjnych rozwiązań. Technologia Tactical Sound Control™ zapewnia poprawę jakości dźwięków z otoczenia nawet 8-krotnie w stosunku do ich naturalnej głośności. Chroni przed szkodliwym hałasem o dużym natężeniu, tłumiąc go w czasie mniejszym niż 2 milisekundy. TSC™ wykorzystuje wielokierunkowe mikrofony do wychwytywania dźwięków, które chcesz usłyszeć, takich jak komendy czy instruktarz na strzelnicy. Kiedy hałas z zewnątrz przekracza 85 dB, TSC™ reaguje, przekazując dźwięk na poziomie 85 dB lub całkowicie go odcinając. Technologia SafeMax™ gwarantuje, że nasze produkty nie uszkodzą słuchu, nawet przy maksymalnej głośności, przez cały czas pracy urządzenia. Ochronniki ograniczają głośność prowadzonych rozmów i odsłuchiwanej muzyki do 85 decybeli.

Model IISOtunes Sport Defy Slim Basic to rozwiązanie dla osób lubiących aktywne, nauszne ochronniki. Ich zaletą jest lekka i smukła konstrukcja. Poduszki wykonane z pianki memory. są odporne przed pyłem i zachlapaniem, podwyższając walory użytkowe. Długo pracują na baterii, do 300 godzin, a redukcja hałasu (NRR) zmniejsza jego natężenie o 20 dB. Jednakże mogą być nieporęczne a bardzo długie noszenie uciążliwe. Wtedy warto pomyśleć o innej formie, dokanałowej (zatyczki).

Dodatkowo, jeśli zależy Ci na technologii Bluetooth, to idealne będą dwa modele dokanałowe: aktywne ochronniki słuchu ISOtunes Sport Advance w wersji bezprzewodowej ISOtunes Sport Caliber. Zastosowana w nich najnowsza technologia Bluetooth®, umożliwia bezproblemowe połączenie z dwoma urządzeniami jednocześnie, daje możliwość dzwonienia w trybie głośnomówiącym, posiada funkcję poleceń głosowych oraz wskaźnik żywotności baterii iOS. Dzięki zastosowaniu mikrofonu izolującego hałas w obydwu urządzeniach, będziesz mógł prowadzić rozmowy dobrej jakości w głośnym otoczeniu. Posiadają również całkowitą ochronę przed pyłem oraz delikatnym zamoczeniem, a ich zasięg to około 10 metrów. Model Caliber redukuje hałas nawet o 25 dB (NRR). Jest idealny dla ceniących sobie swobodę w poruszaniu się bez zintegrowanych słuchawek z powiązanym urządzeniem. Dużym jego atutem jest możliwość dodatkowego doładowania w etui, dzięki czemu użyjesz słuchawek przez około 13 godzin, mając je zawsze pod ręką. Natomiast w modelu Advance hałas może zostać zredukowany o 26 dB (NRR). To wspaniały wynik, biorąc pod uwagę, iż obecny zakres Wskaźnika Redukcji Hałasu NRR w Stanach Zjednoczonych wynosi od 0 do 33 decybeli.

 

 

 

 

 

NRR przedstawia maksymalną liczbę decybeli (dB) o jaką ochronnik słuchu obniży poziom dźwięku podczas noszenia. Dźwięki powyżej 80 dB mogą spowodować natychmiastową i trwałą utratę słuchu.

 

 

Wykres przedstawiający poziom ciśnienia akustycznego w decybelach, dla każdej ze wskazanych jednostek broni, wykazuje, że strzał z Glock’a 17 mierzy około 162 dB i ta wartość poziomu natężenia dźwięku jest najniższa, dla AR 15 to 165 dB a Remingtona 700 aż 167 dB. Przy takim poziomie ciśnienia akustycznego dostarczanego naszemu narządowi słuchu, zostawiamy go bez szans na ratunek.

Ochrona słuchu jest bardzo ważna, podczas strzelania z broni palnej, jak widać, w szczególności. Narząd ten nie jest w stanie sam się obronić przed szkodliwym oddziaływaniem hałasów, więc to my decydujemy o jego kondycji w przyszłości. Zadbaj o swój słuch już dzisiaj!

 

 

Dodaj Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.