0

Rozwój przemysłu związanego z produkcją broni, w tym broni wykorzystywanej do polowań i jednoczesny rozrost liczby typów używanej amunicji, spowodował, że wśród myśliwych od dłuższego czasu toczy się dyskusja, na temat skuteczności poszczególnych „kalibrów”. Każdy ma swojego faworyta mimo, że często różnice wydaja się być niewielkie. Przysłuchując się dyskusji na temat zalet 270 Win w porównaniu z 7x64, dwoma nabojami które w praktyce, często różnią się miejscem po przecinku w wadze pocisku i setnymi milimetra w średnicy, można zauważyć, że wielu myśliwych rozumie, iż dobór właściwego typu pocisku, jest często ważniejszy niż sam wybór kalibru.

 

Wybór odpowiedniego naboju do polowania (co nie powinno być trudne), to tylko początek do wyzwania jakim jest dobór odpowiedniego typu pocisku. Precyzję strzału i celność można dość łatwo sprawdzić strzelając na strzelnicy do kartki papieru. Elaboracja amunicji pozwala tak dobrać naważkę prochu, aby gotowa amunicja idealnie trzymała skupienie dla Twojego sztucera. Skuteczność i efektywność obalająca pocisku jest trudniejsza do sprawdzenia. Np. 7 milimetrowa dziura na tarczy nie powie Ci nic, co zrobi kula, gdy uderzy w kość lub mięsień. Uczy tego tylko doświadczenie w terenie, a do wyciągnięcia logicznych wniosków potrzebna jest odpowiednia ilość wystrzelonych naboi i zebrane obserwacje efektów.

 

Zobaczmy zatem jaki masz wybór pocisków przy polowaniu na „grubego” zwierza, dzika lub jelenia, przy robieniu amunicji na kolejne polowanie.

 

 

Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym. Jak dobrze wiemy „dzik jest dziki, dzik jest zły
dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten …” powali w mig odyńca. Oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze przygotowany. Zróżnicowanie masy zwierzęcia jest bardzo duże, od 40 kg do nawet 200 kg. Wszystko zależy od wieku i płci. Dziki są masywne i dobrze umięśnione. Samce dodatkowo posiadają grubą skórę i sierść. Na szczęście dziki nie są kuloodporne i wielu przypadkach pocisk z rdzeniem ołowianym o umiarkowanej ekspansji oraz dobrej retencji masy będzie idealnym wyborem. Kule Hot-Cor są doskonałe na dziki, a ich ekspansja tworzy duże rany, dając obfitą farbę i kładąc zwierzynę w ogniu. Oczywiście nie oznacza to, że nie musisz posiadać dobrych umiejętności strzeleckich. Najlepiej zatem celować w serce lub płuca, za przednią łopatką. W przypadku dużych okazów dzika, tak by przebić masywne mięśnie i grubą skórę lepiej sprawdzi się twardy pocisk, taki jak Grand Slam. Jest on idealną opcją, ponieważ wbije się głęboko i utrzyma swoją masę, nawet u zwierząt o dużej masie ciała. Jego dyfragmentacji i nadmiernej deformacji, zapobiega grubszy płaszcz oraz mechaniczne zespolenie płaszcza z rdzeniem pocisku. Aerodynamiczna konstrukcja, daje bardziej płaski tor lotu niż u wielu konkurencyjnych producentów, odpowiedni profil pozwala utrzymać prędkość i energię strzału, a większa energia przekłada się na lepszą skuteczność. Ponadto Grand Slam mają wewnętrzne nacięcia, które inicjują ekspansję przy niższych prędkościach. Twardszy pocisk jest naszym zdaniem lepszy, zwłaszcza do szybszej amunicji Magnum, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo rozpadnięcia pocisku na bliższych odległościach. Przy trafieniu w kość pocisk również się nie rozpadnie.

 

Przy polowaniu na jelenie lub mniejsze sarny, dobrą wiadomością jest to, że większość pocisków myśliwskich jest przeznaczona do polowania na tego typu zwierza, gdyż często występuje w różnych rejonach na świecie. Nie mają ciężkiej struktury kości i ogólnie nie wymagają twardej kuli. Tutaj kluczowa staję się precyzja, więc bardziej predysponowane będą pociski szpiczaste i ze ściętym tyłem, czyli posiadające cechy, które poprawiają aerodynamikę. To właśnie Speer zrewolucjonizował projektowanie pocisków, wlewając stopiony ołów do wstępnie uformowanych, miedzianych płaszczy, co okazało się skuteczną metodą produkcji. Tak powstała linia Hot-Cor, która oferuje odpowiednią ekspansję i penetrację, za rozsądną cenę. W połączeniu z otworem wierzchołkowym, cienki płaszcz i wewnętrzne żłobienia, nie robią ogromnych dziur w skórze. Prędkość dostosujesz poprzez odpowiedni dobór prochu i jego naważki oraz odpowiedni model spłonki. Wszędzie tam gdzie potrzebujesz twardszego pocisku, który zachowuje większy procent masy po uderzeniu w cel, wówczas sięgnij po Speera Grand Slam, omawianego wcześniej.

 

W przypadku gdy polujesz na różne gatunki zwierząt i nie wiesz jaki pocisk i kiedy będzie Ci potrzeby, to nie musisz się tym martwić. Speer posiada w ofercie model Impact, który łączy w sobie cechy Grand Slam i Hot-Cor. Zespolony płaszcz z rdzeniem, smukły profil i polimerowy czubek Slipstream, gwarantują precyzję i odpowiedni balans pomiędzy penetracją, a ekspansją.

 

 

 

Dodaj Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.